Keskkonnatehnoloogia töörühm

Kestliku maakasutuse tippkeskus

Tutvustus

Tartu Ülikooli Keskkonnatehnoloogia töögrupp on interdistsiplinaarne uurimislabor, mis ühendab teadmisi meteoroloogiast, taimede ökofüsioloogiast, hüdroloogiast, biogeokeemiast ja ökoloogiast, et uurida looduslike ökosüsteemide toimimise põhimõtteid ja kuidas neid põhimõtteid üle kanda ökosüsteemide haldamisele ja taastamisele.

Uurimistöös kasutame eksperimentaalseid mõõtmisi, suurandmeid (nt FLUXNET, Ameriflux) ja teoreetilisi mudeleid, et analüüsida füüsikalisi, bioloogilisi ja keemilisi protsesse, mis kontrollivad biosfääri ja atmosfääri vahelisi gaasivooge. Seetõttu on meie praeguste uuringute keskmes erinevate ökosüsteemide süsiniku- ja energiabilansi mõõtmine ja modelleerimine. Ühed olulisemad uurimisalad on hetkel mahajäetud ja taastatud turbaalad Eestis ja Californias Sacramento-San Joaquin Deltas koostöös Biometeoroloogia töörühmaga California ülikoolis Berkeleys.

Teine suurem uurimisteema on seotud tehismärgalade arendamisega vee puhastamiseks ja elurikkuse suurendamiseks intensiivselt majandatavatel põllumajandusaladel ja kuivendatud soometsades. Kasutades ökotehnoloogilisi põhimõtteid, püüame leida sobivaimad parameetrid rajatavate märgalade loomiseks, et veepuhastus oleks võimalikult tõhus, elurikkus suureneks ja kasvuhoonegaaside voog väheneks.

Töörühma juhib kaasprofessor Kuno Kasak.

slider image
slider image

Roll

Käesolevas projektis on keskkonnatehnoloogia töörühma ülesanneteks:

  • CO2 ja CH4 voo andmete kogumine tippkeskuse uurimisaladelt ja andmete ettevalmistamine mudelite jaoks.
  • CO2 ja CH4 voogude peamiste tegurite analüüsimine uuritud ökosüsteemides.
  • Analüüsime FLUXNETi andmekogumeid kogu maailmas CO2 ja CH4 heitkoguste kohta.
  • ML-mudelite andmete ettevalmistamine piirkondliku süsinikuvoo suurendamiseks.

Teadus- ja arendusasutus

client-logo

Rahastajad

Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja Teadusministeerium

Eesti Teadusagentuur

Eesti Teadusagentuur